- Joined
- Nov 10, 2016
- Messages
- 13,289
- Reaction score
- 7,844
- Gender
- Undisclosed
- Political Leaning
- Undisclosed
It is hard to find the cost of producing insulin and the price to buy, but after looking at many articles the best I could find that for insulins, from the older types to the newer, the average cost to produce a vial of insulin in 2018 was between $2.28 and $6.16. The average cash price to buy that vile in the US in 2022 was between $25.00 and $300.00 depending on the type and age of the product. Older products cost less to make and were lower in price and the newer products cost more to produce and had a much higher markup. When asked about the price of their products, the companies producing the products said that there were few companies that made insulin and thus the supply was limited. So you tell me, is this price gauging or just the free market at work?